[vc_row row_style=”full-width” padding_size=”no-padding”][vc_column padding_size=”no-padding”][vc_single_image image=”1743″ img_size=”large” style=”border” alignment=”center” border_color=”#f44302″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1750″ img_size=”large” style=”border” alignment=”center” border_color=”#f92504″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1752″ img_size=”large” style=”border” alignment=”center” border_color=”#f92504″][vc_empty_space height=”45px”][ninja_forms_display_form id=”3″][vc_empty_space height=”45px”][vc_video media_url=”https://youtu.be/kbkJvzRBB8Q”][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1755″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#f72f07″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1756″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#f72f07″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1757″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#f72f07″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1760″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#f72f07″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1761″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#f72f07″][vc_empty_space height=”45px”][vc_video media_url=”https://youtu.be/y4cYsMVDVDo”][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1337″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#000000″][vc_empty_space height=”45px”][vc_single_image image=”1339″ style=”border” alignment=”center” border_color=”#000000″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Çocukların Oynadığı Voleybolun Yararları Nelerdir?

Voleybol çocukların severek oynadığı spor dallarının başında gelir. Okul ile birlikte rahatlıkla oynanabilen voleybol, çocukların disiplin kazanması ve boş vakitlerini değerlendirmesi için harika bir seçenektir. Düzenli oynanan voleybol sporunun; çocukların vücut gelişimi ve yeni arkadaşlar edinip sosyalleşmesi için de birçok katkısı bulunacaktır. Eğitimciler ve psikologlar da okul ile birlikte yapılan bir spor faaliyeti konusunda, çocukları her zaman destekler. Ailesi ile iletişim sorunları yaşayan, ergenlik dönemindeki çocukların, voleybol veya buna benzer sporlara yönlendirilmesi, aile ile tekrar iletişim kurabilmesi için büyük bir fırsat oluşturacaktır.

Voleybol Okul Başarısını Engeller mi?

Günümüzde birçok öğrenci, okul ile birlikte voleybol sporu ile ilgilenmektedir. Voleybol okul başarısını engellemek yerine, çocukların disiplini için gerekli bir spor dalıdır ve boş vakitleri doldurarak, çocuğun zararlı alışkanlıklar edinmesini önleyecektir. Düzenli oynanan voleybol; çocuklardaki dikkat dağınıklığını önler, ders başarısını yükseltir. Çocuğun yeni arkadaşlar edinmesini ve hızla sosyalleşmesini de sağlar.

Voleybolun Çocuğun Beden Gelişimi İçin Ne Gibi Faydası Vardır?

Bu tür zamana karşı yapılan sporlar, çocuklara hızlı düşünmeyi ve zamanı hızlı kullanmayı öğretir. Bunun yanında voleybol sporu, düzenli bir beslenme ile çocuğun boyunu hızla uzatacak ve kemik gelişimini destekleyecektir. Bir uzman eşliğinde oynanan voleybol antrenmanlarında, beslenme programı düzenlenir ve çocuğun sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak kalması sağlanır.[/vc_column_text][vc_column_text]Voleybolun Çocuklar Üzerindeki Fizyolojik Etkileri

Dengeli bir vücut gelişimi için voleybol!
Voleybol, genel anlamda her spor dalının sağladığı fiziksel gelişimi sağlamakla birlikte; vücudun esneklik kazanmasına diğer toplu sporlara nazaran daha fazla yardımcı olur. Voleybol sporunda fiziksel anlamda “uzun kas” diye tabir edilen kas tipine ihtiyaç duyulduğu için bu sporla uğraşan kişilerin vücut şekli de bu esnek form doğrultusunda gelişir. Neticede vücudun kas yapısı, ideal ölçütlere (ne çok kaslı, ne çok kassız) ulaşır.

Voleybolcuların vücut yapısı, ne çok kalın ne de çok incedir. Örneğin voleybolcular, “sıfır beden” diye tabir edilen bir vücut yapısına sahip olamaz. Voleybolcunun vücut yapısı kalınlaştığı oranda güçlenmelidir. Çünkü vücut çok kalınlaştığı zaman, iskelet yapısı bu yükü voleybolun gerektirdiği hızda taşıyamaz. Bu sebeple voleybolcular, vücudun sahip olması gereken bir takım dengeleri korumalıdır. Voleybolda vücut ölçütleri, bire bir mücadele gerektiren basketbol, futbol gibi sporlarda olduğu kadar gelişmiş olmak zorunda değildir. Voleybolda vücudun bütün bölüm ve kasları kullanıldığı için vücut formu da dengeli bir şekilde gelişir. Hem yerde hem havada birçok hareket gerçekleştirildiği için vücut kütlesi, dengeli bir şekilde artar. Bu sebeple sporcu kökenli mankenler, daha çok voleybolcular arasından çıkar.

“Voleybol boy uzatır” düşüncesi yanlış bir kanıdır. Voleybol sporu için uzun boylu sporculara gereksinim duyulduğu için fiziği uygun kişiler seçilir.

“Voleybol oynayan çocuklar sağlıklı beslenme bilincine sahip olur”
Vücut formunun esnek ve ideal olması için vücudun yağ dengesinin de ideal ölçütlerde tutulması gerekir. Vücut yağ oranının performansı büyük ölçüde etkilemesi sebebiyle, tüm diğer sporlara nazaran voleybolda vücut yağ oranı düşük olmalıdır. Voleybolculara tavsiye edilen beslenme önerileri içinde asitli içecekler, şekerleme benzeri yüksek kalorili ürünler veya cips gibi aşırı tuzlu, baharatlı ve yağlı gıdalar bulunmadığı gibi sporcular da beslenmelerinde abur-cubur diye tabir edilen yiyeceklere yönelmeyip, sağlıklı bir şekilde beslenir. Dolayısıyla vücutta ne selülit ve yağlanma olur ne de kas kitlesinde azalma görülür. Voleybolculara çok küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme eğitimi verilir ve voleybolcuların beslenmesi takip edilir. Çocuklar sağlıklı beslenme bilinci ile yetiştikleri için vücuttaki yağ oranları sürekli olarak kontrol edilir. Beslenmeye ilişkin sahip olunan bilinç, yaşam boyu –spora ya da voleybola devam edilmese bile- sürer.
Spor ortamına giren çocuklar ayrıca sigara, alkol vb. kötü alışkanlık kullanımına maruz kalmadığı için kötü alışkanlıklardan da uzak kalarak, hayat boyu sağlıklarını korur.

Voleybolun Çocuklar Üzerindeki Psikolojik ve Sosyal Etkileri

Voleybol hayatı öğretiyor!
Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri iç içe geçen iki kavramdır. Voleybol iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun “şiddete kapalı” bir spor dalı olması; diğeri de “takım sporu” olmasıdır.

“Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz”
Voleybol maçlarında rakiplerin, birbiri ile fiziksel etkileşimi neredeyse yok denecek kadar azdır. Takımlar arasında file olması, rakip oyuncuları birbirinden ayırır, bu da rakibe yönelik şiddet eylemi ve düşüncesini uzaklaştırır. Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz. Oyun kuralları gereği herhangi bir kötü söz ya da centilmenlik dışı hareket bile cezalandırılır. Voleybol, çocukları nezakete davet eder. Voleybol oynayan bir çocuk; şiddet kullanmadan, çalışması, iradesi ve rakibine karşı sağladığı psikolojik güç ile başarı kazanmayı hedefler. Başarı elde etmek için takım arkadaşlarına ihtiyacı olduğunun bilinci ile ekip çalışmasını ve yardımlaşmayı öğrenir.[/vc_column_text][vc_column_text]“Yardımlaşma duygusu sahada gelişir”
Voleybolun ikinci baskın özelliği takım sporu olmasıdır. Diğer takım sporlarından ayrıldığı nokta; yardımlaşmanın çok yüksek oranda gerekli olmasıdır. Voleybolda mutlaka paslaşma sağlanmalıdır. Sonuca gitmek için takımdaki diğer oyunculara gereksinim duyulur. Bu da üst düzeyde yardımlaşmayı gerekli kılar. Çocuklar, bu yardımlaşma bilinci ile farkına varmadan hayata hazırlanırlar. Voleybol sayesinde, normal şartlarda ancak bir mesleğe sahip olup, iş hayatındayken kazanılacak tecrübe, küçük yaşlardan itibaren voleybol sahasında edinilir.

“Voleybol oynayan çocuklar, zamanı verimli kullanır”
Voleybol, uzun ve kısa vadede hedef belirleyip, bu hedeflere ulaşma konusunda yöntem geliştirmeyi öğretir. Hem bireysel hem de takım olarak hedef koymayı ve bu hedeflere ulaşmak için grupla birlikte çalışma becerisini kazandırır. Çocuklar, hayatlarını planlamayı ve zamanı verimli kullanmayı öğrenir. Hedefe ulaşmada zamanın ne kadar önemli olduğunu kavrar. Dolayısı ile spor dışındaki hayatlarını da planlayıp programlayarak kendileri için hem kısa hem de uzun vadeli hedefler koyma becerisi ve sorumluluğuna sahip olurlar. Zamanı verimli bir şekilde kullanmayı öğrenen çocuklar boşa zaman harcamazlar.

“Voleybol, çocukların güçlü yönlerini ortaya çıkarır”
Voleybol oynayan çocuklar, yardımlaşma ve ekip bilincini öğrenirken; aynı zamanda liderin önemini, lidere uyum sağlamanın takıma sağlayacağı avantajı da görür. Lidere uyum göstermek, genelde zordur. Takım sporları lidere uyum sağlamanın ne kadar gerekli ve önemli olduğunu öğretir. Ayrıca lider özellikli kişilerin genç yaşta bu özelliklerinin fark edilip, ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Dolayısı ile çocuklar kendilerini erken yaşta tanıyıp; güçlü yönlerini fark eder.

“Voleybol sayesinde sorumluluk duygusu erken yaşta gelişir”
Küçük yaşlardan beri voleybol oynayan çocuklar, görev ve sorumluluk alıp, bunları yerine getirmeyi öğrenir. Bireysel sorumluluğunun yanı sıra takımı için de sorumluluk taşıdığının bilincinde olan çocuklar, ekibindeki zayıflıkları da tolere etmesi gerektiğini kavrar. Bununla birlikte voleybol oynayan çocuklar, her zaman başarı kazanmanın mümkün olmadığını anlar. Zaman zaman yedekte kalıp; her zaman “en iyi” olamayacağını, iyi olmadığı zaman yerini başkasına bırakıp, onu desteklemesi gerektiğini, iyi olmak için sürekli çalışması gerektiğini öğrenir. Voleybol eğitimcileri bu eğitimi genellikle çocuklara bilinçli olarak verir, voleybol oynayan çocuk ister istemez bu bilinci kazanır.

“Çocukların iletişim becerileri güçlenir”
Voleybolun takım sporu olmasının getirdiği bir diğer avantaj da çocukların arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmesidir. Bu da beraberinde çocukların daha sosyal olmasını sağlar. Voleybol oynayan çocukların iletişim becerileri artar. Kendilerini ifade etme becerileri gelişir. Maç öncesi çocuklar kendi fikirlerini söylerken, topluluk önünde konuşma yeteneği de kazanır. Belirli kurallar çerçevesinde tartışmayı; sorunları kavga etmeden konuşarak çözmeyi öğrenir.

“Voleybol oynayan çocuklar, sorunu tespit edip çözüm yolu geliştirir”
Voleybol, çocukların mevcut sorunu bulma ve sorunu çözme yöntemlerini geliştirir. Çünkü voleybol maçlarında başarısızlık durumunda sorun tespit edilip, onu bertaraf etmek için yöntemler geliştirilir. Voleybol ayrıca çocukların duygularını kontrol edebilme özelliğini kazanmasını sağlar.

Günümüzde çeşitli sorunlar nedeniyle bireyler, “yaşam koç”larına ihtiyaç duyarlarken, voleybol oynayan çocuklar, küçük yaşlardan itibaren yaşamlarını sağlıklı bir şekilde yönetme becerisi kazandıkları için bu kişilere ihtiyaç duymaz. Çünkü küçük yaşlarda öğrenme kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle kazanımlar ve bunların verimi daha fazla olur.

“Eğitimcilere büyük görev düşüyor”
Voleybol’un sağladığı tüm bu değerlerin öğrenilmesinde eğitimciye büyük görev düşmektedir. Eğitimciler bu olumlu davranışları öğretebilmek için gerektiğinde birey ya da gruba özgü farklı yöntemler geliştirebilir. Bu sayede eğitim alan çocuklar, yaşamları boyunca daha az sorunla karşılaştıkları gibi sorunlarını daha kolay bir şekilde çözümleyebilir.

Şiddetin tüm dünyada arttığı günümüzde voleybol, tenis, gibi sporcuyu nezakete davet eden sporlar daha fazla önemsenmeli. Çünkü bu sporlar gerek ortamları, gerekse kuralları itibari ile çocuklara nezaketi öğretir, şiddet uygulamaktan uzaklaştırır.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

ÇOCUKLAR VE VOLEYBOL

Faydaları anlatmakla bitmez

Voleybol, genel anlamda her spor dalının sağladığı fiziksel gelişimi sağlamakla birlikte; vücudun esneklik kazanmasına, diğer toplu sporlara nazaran daha fazla yardımcı olmaktadır.

Faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

Spor, voleybol sağlıklı beslenmeyi beraberinde getiriyor.

Ayrıca spor ortamına giren çocuklar, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların kullanımına maruz kalmadıkları için, kötü alışkanlıklardan da uzak kalarak, hayat boyu sağlıklarını korurlar.

Voleybolun Psikolojik Etkileri

Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri vardır. Voleybol, iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi, takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun “Şiddete kapalı” bir spor dalı olması; diğeri de “Takım sporu” olmasıdır.

Amaç, yaş gruplarına uygun olarak antrenman yapmak ve öğrencilere beden eğitimi odaklı bir eğitim vermek ve oyun oynayıp spor yapmalarını sağlamak fizyolojik, psikolojik ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılamaktır. Tüm bunların yanında öğrencilere belli bir spor eğitimi ve disiplini vermek antrenmanların temelini oluşturmaktadır. Çalışmalarda kol, bacak, boyun, gövde ve vücudun tüm kas gruplarını hareket ettirip antrenman sonunda dinlenme, gevşeme odaklı bir sistem uygulamaktır. Antrenman süresi içinde çeşitli malzemelerden faydalanırken öğrencilerimizin beceri öğrenimlerini etkileyerek hem becerilerini ölçüp hem de kullandığımız malzemeler aracılığıyla onları eğlendirici, harekete dayalı bir öğrenme sistemi oluşturmaktadır. Yaptığımız bu çalışmaları temel jimnastik hareketleri ve voleybolun teknik hareketlerini yaptırarak antrenmanı eğlenceli hale getirmektir.[/vc_column_text][vc_column_text]Voleybolun oynamanın faydaları anlatmakla bitmez;

Voleybol, genel anlamda her spor dalının sağladığı fiziksel gelişimi sağlamakla birlikte; vücudun esneklik kazanmasına, diğer toplu sporlara nazaran daha fazla yardımcı olmaktadır.

Faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

– Voleybol oynamak stres oluşturmaz tam tersine eğlencelidir.

– Voleybol sporunda, fiziksel anlamda uzun kas diye tabir edilen kas tipine ihtiyaç duyulduğu için, bu sporla uğraşan çocukların vücut şekli de bu esnek form doğrultusunda gelişir.

– Vücudu esnetiyor.

– Beden kontrolü sağlıyor.

– Duruşu düzeltiyor.

 

Spor, voleybol sağlıklı beslenmeyi beraberinde getiriyor.

Ayrıca spor ortamına giren çocuklar, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların kullanımına maruz kalmadıkları için, kötü alışkanlıklardan da uzak kalarak, hayat boyu sağlıklarını korurlar.

– Doğru nefes alıp vermeyi sağlıyor.

– Bedeni güçlendiriyor.

– Vücuda koordinasyon kazandırıp, uyumlu hareket etmeyi sağlıyor.

– Omurgaya yük bindirmeyip, omurgayı güçlendiriyor.

Voleybolun Psikolojik Etkileri

– Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri vardır. Voleybol, iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi, takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun “Şiddete kapalı” bir spor dalı olması; diğeri de “Takım sporu” olmasıdır.

– Yardımlaşma duygusu gelişiyor.

– Zamanı verimli kullanmayı öğretiyor.

– Sorumluluk (bilgi yelpazesi.net) duygusu gelişiyor.

– Küçük yaşlardan itibaren voleybol oynayan çocuklar, görev ve sorumluluk alıp bunları yerine getirmeyi öğrenir.

– Voleybol oynayan çocuk sosyalleşmektedir.

– Zekâsı antrenmanda yaptığı hareketlerle gelişmektedir.

– Voleybolun bu faydalarını göz önünde tutarsak her yaş için çok faydalı bir egzersizdir.

– Binlerce faydası olan voleybol belli kas gruplarını çalıştırmayıp tüm kasları esnettiği için çocuk gelişiminde önemli rol oynamaktadır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row padding_size=”s-padding” background_color=”#f5f5f5″][vc_column animation=”slideInUp”][wyde_heading title=”İLETİŞİM” animation=”fadeIn”][vc_custom_heading text=”İletişim adres ve bilgilerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.” font_container=”tag:p|font_size:16px|text_align:center|color:%23999999|line_height:15px” google_fonts=”font_family:Exo%3A100%2C100italic%2C200%2C200italic%2C300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic%2C900%2C900italic|font_style:300%20light%20regular%3A300%3Anormal” css=”.vc_custom_1476933960874{padding-right: 15% !important;padding-left: 15% !important;}” animation=”fadeIn”][/vc_column][vc_column width=”1/3″ animation=”fadeInLeft”][wyde_info_box title=”Adres” icon_set=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-location-outline” color=”#666666″]Yenisahra Barbaros Mah, Sütçü Yolu Cd. No 68, 34746 Ataşehir/İstanbul[/wyde_info_box][/vc_column][vc_column width=”1/3″ animation=”fadeInUp”][wyde_info_box title=”Telefon” icon_set=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-phone-outline” color=”#666666″]0 (216) 291 1903

+90 542 319 0383[/wyde_info_box][/vc_column][vc_column width=”1/3″ animation=”fadeInRight”][wyde_info_box title=”E-mail” icon_set=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-mail” color=”#666666″]info@besiktasatasehir.com[/wyde_info_box][/vc_column][/vc_row][vc_row row_style=”full-width” padding_size=”s-padding”][vc_column text_style=”light” animation=”pulse”][wyde_gmaps color=”#000000″ gmaps=”%7B%22position%22%3A%7B%22lat%22%3A40.98611214037527%2C%22lng%22%3A29.09567896347653%7D%2C%22address%22%3A%22Yenisahra%20Barbaros%20Mah.%20S%C3%BCt%C3%A7%C3%BC%20Yolu%20Cd.%20No%2068%20ATA%C5%9EEH%C4%B0R%2F%C4%B0STANBUL%20%22%2C%22zoom%22%3A14%2C%22type%22%3A%221%22%7D”][/vc_column][/vc_row]