2020-2021 BASKETBOL SPOR OKULU

ANTRENMAN GÜN VE SAATLERİMİZ


❌ Aylık Aidat YOK ❌

🏐 Voleybol ve 🏀 Basketbol alt yapı takımlarımız
🎯 2021-2022 sezonunda ÜCRETSİZ!!!

Ana sponsorumuz @staspor.organizasyon LTD.ŞTİ.

📌Beşiktaş Ataşehir Spor Okulları bünyesinde bir yıl eğitim al,
Alt Yapı Takım seçmelerine katıl… Başarılı ol, takımda yerini al…

🏷️ ATAŞEHİR KARTALLARI SPOR KULÜBÜ

🎯Kurulacak olan Takımlarımız:

🏀BASKETBOL🏀
U10 / 2012-2013
U11 / 2011
U12 / 2010
U14 / 2009-2008
U16 / 2007-2006

🏐VOLEYBOL🏐
Genç / 2004-2003
Yıldız / 2006-2005
Küçük / 2008-2007
Midi / 2009
Minik / 2010-2011-2012

✔️Seçmelerimize dileyen herkes katılabilir. ARALIK ayından itibaren her ay açıklanacak tarihlerde seçme antrenmanları yapılacak ve seçilen sporcular haftada bir gün antrenmanlara başlayacak.
✔️Kulübümüz Sporcusu olmak isteyen tüm adayları seçmelerimize katılmak için salonumuza bekliyoruz.

Detaylı bilgi ve randevu almak için itribat numaramız;
📲 0543 903 5 903
“Önce iyi insan, sonra iyi öğrenci ve iyi sporcu…”
TAKIM BÖYLE OLUNUR!!!

2020-2021 sezonu Basketbol Spor Okulu Fiyatımız: 650 ₺ (KDV dahil)

Basketbol Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Basketbol oynamak boy uzamasına etki eder. Basketbol kolektif bir oyundur ve oynayan kişinin sosyalleşmesini sağlar. Kas gelişimi için çok faydalı bir spordur. Basketbol oynayan kişi pratik düşünme ve çabuk karar verebilme yeteneklerini geliştirir. Basketbol oynayan bir genç topluma uyum sağlama konusunda avantajlı olur. Basketbol takım oyunudur. Takım olabilmek ve takım oyunu oynamak için uyum sağlamayı bilmek gerekir. Bu sayede çok yönlü düşünebilme ve farklı olasılıkları hesaplayabilme yetenekleri gelişir.

Potaya basket atma gayreti el-göz koordinasyonu gelişimini ve hedefe odaklanma yetilerini geliştirir. Basketbol oynayan kişi arkadaşlık kurmakta ve yeni insanlarla tanışmakta zorluk yaşamaz. Basketbol sosyal yönleri geliştirirken öz güveni artırır.

Spor yapmanın sayısız faydası vardır. Basketbol da oldukça yararlı bir spor dalıdır. Basketbol oynayan bir genç zararlı alışkanlıklardan uzak durabilir. Arkadaş çevresi yine kendisi gibi sporcular olabileceğinden bu sayede olumsuz etkilenebileceği arkadaş çevresinden uzak kalabilir.

Basketbol oynayan kişi hayata pozitif bakabilir. Stres ve bunalımlı düşüncelere karşı spor kalkanı ile karşı durabilir. Yaşadığı olumsuz durumların ve sorunların üzerinden sporun manevi desteğiyle gelir. Çünkü zihni berrak çalışıp sağlıklı kararlar alabilir.

Ülkemizde Basketbol

Basketbol dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok talep gören spor dallarından birisidir. Basketbolun bu kadar tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında hem erkek hem de kız çocukların ilgi göstermesi, yazın açık havada kışın ise kapalı spor salonunda rahatlıkla oynanabilmesi, hemen her ilde ve semtte açık basketbol sahasının ve bölgede kapalı spor salonun bulunabilmesi önemli bir faktör.

Basketbola Başlama Yaşı Kaçtır?

6 yaşından itibaren Basketbol başlangıç programlarıyla başlanabilir. Öncelikle oyunlarla oyunu sevdirmek ve topla haşır neşir olmakla başlangıç yapılır. Basketbol ülkemize 6 yaştan itibaren başlangıç programları ile başlanabilir. Çocuktan çocuğa değişmekle beraber, 9 yaşında itibaren düzenli antrenmanlara başlayıp, 1-2 sene içinde de müsabakalar için hazırlanmaya başlayabilir.

Basketbol, Çocuklara Hangi Karakteristik Özellikleri Kazandırır?

Basketbol bir takım sporu olduğu için sosyalleşme, paylaşma, beraber başarma duygusu gibi kazanımlar ön plandadır. Bunun yanında çocuklar kazanmak kadar kaybetmenin de doğal olduğunu öğrenirler.

Basketbol Boy Uzatır Mı?

Basketbol oynayan çocukların uzun olacağına dair genel bir inanış bulunmaktadır. Bu inanışın altında yatan en önemli neden basketbolun oynanış dinamikleri ve basketbolcuların uzun olmasıdır.

Basketbolun gerçekten boy uzatıp uzatmadığını açıklamadan önce boy uzamasının ne gibi faktörlere bağlı olduğuna kısaca bakalım.

Boy uzamasında etkin olan pek çok faktör bulunmaktadır. Beslenme alışkanlıkları, kalıtsal miras, çevresel faktörler bunların en önemlilerinden bazılarıdır. Fakat boy uzaması üzerinde etkili olan en önemli faktör kalıtsal mirastır. Anne ve babanın uzun olduğu bir ailede çocuğun boyunun uzun olması beklenir her zaman doğru olmasa da bu doğru sayılabilecek bir durumdur. Ancak anne ve babanın boyunun uzun olması çocuğun boyunun da her zaman uzun olacağı anlamına gelmemektedir. Çocuk üzerinde baskın olan genler her zaman anne ya da babadan gelmemektedir. Aile geçmişinde kısa olan bir bireyin olması çocuğun boyunun kısa kalmasına neden olabilmektedir. Keza anne ya da babanın kısa olduğu durumlarda da aile bireylerinden birinin boyu uzun ise çocuğun boyunun uzun olma şansıda bulunmaktadır. Görüldüğü gibi boy uzaması büyük ölçüde kalıtsal miras ve anne ve babadan gelen genlerle ilgilidir.

Bu bilgiler ışığında basketbolun doğrudan boy uzaması ile bir ilgisinin olmadığı sonucu çıkmaktadır.  Basketbolun bu noktada çocuğa sağladığı fayda genlerinin izin verdiği en uzun boya ulaşmasına yardımcı olmaktır.

Bu durumu şöylede açıklayabiliriz. Basketbol oynamayan bir çocuğun boyu 170 cm olacaksa aynı çocuk basketbol oynar ve sağlıklı beslenir ise boyunun 180 cm olma ihtimali bulunmaktadır. Basketbol anne ve babadan gelen genlerle belirlenen sınırların zorlanmasına neden olmaktadır. Yukarıdaki örnekteki çocuk ne kadar basketbol oynarsa oynasın 190 olamaz. Çünkü genlerle gelen sınırlarının dışına genelde çıkılamamaktadır.

Yazıyı özetleyecek olursak, basketbolun boy uzaması üzerinde direkt bir etkisi bulunmamaktadır. Boy uzama potansiyeli olan çocukların daha çabuk boy atmasına yardımcı olan basketbol ancak sağlıklı beslenme ile birlikte uygulanır ise sonuç verecektir.